Finanse

Usługa cashback - co to jest i jak działa?

Jeszcze kilka lat temu Polacy o usłudze typu cashback mogli usłyszeć tylko i wyłącznie poza granicami kraju, na przykład w czasie wycieczki, na urlopie, gdy dokonywali codziennych zakupów w sklepie spożywczym lub tankowali na stacji benzynowej. Wtedy pojęcie cashback dla wielu osób było niezrozumiałe i wyjątkowo tajemnicze. Wydawało się, że na pytanie brzmiące "any cash back? " najlepiej po prostu szybko odpowiedzieć "no", bo być może to dodatkowo płatna usługa? Dzisiaj usługi bankowe typu cashback są już dostępne też w naszym kraju, a praktycznie każdy przeciętny Kowalski wie, na czym one polegają. Kto jednak nie miał do czynienia z pobieraniem pieniędzy w różnych punktach usługowych i sklepach w ramach usługi cashback, z pewnością chętnie dowie się więcej na ten temat.

Stara dobra gotówka i pieniądz elektroniczny

W dzisiejszym świecie pieniądz elektroniczny naprawdę mocno się rozpanoszył i praktycznie każdy ma przy sobie kartę płatniczą lub kartę kredytową. Mnóstwo osób gotówkę z bankomatu pobiera dosłownie sporadycznie, za wszystko płacąc wspominanymi kartami. Wystarczy jednak wybrać się w mniej rozwinięte części kraju, aby doświadczyć trudności związanych z niemożnością uiszczenia opłat za pomocą wirtualnych pieniędzy. Malutkie sklepy spożywcze, gdzieś na tak zwanym końcu świata, najczęściej nie mają terminali. Problemem może być też brak stabilnej łączności z internetem, co utrudnia lub znacznie wydłuża realizację transakcji za pomocą kart. Wyjeżdżając w miejsca, gdzie przysłowiowy diabeł mówi dobranoc, trzeba też nastawić się na ograniczoną liczbę bankomatów, z których będzie można wypłacić środki. Dla ludzi mieszkających tam na stałe to nic nowego. Zdążyli się już przyzwyczaić do takich sytuacji i tak organizują sobie życie, by zawsze mieć przy sobie pieniądze w tej najbardziej tradycyjnej i znanej od wieków formie. Kto natomiast przyjeżdża w takie miejsca tylko od czasu do czasu, jest tam po prostu gościem na chwilę, może wpaść w pułapkę własnego nieogarnięcia i braku organizacji. Warto wtedy poszukać możliwości skorzystania z usługi cashback i pobrać sobie trochę gotówki do portfela. To ratunek z opresji również w te dni, gdy pieniądze chciałoby się wybrać z okienka banku, ale oddziały są zamknięte.

Co to jest cashback?

Czym zatem jest usługa bankowa typu cashback i kto może z niej skorzystać? Na naszym rodzimym rynku to stosunkowo duża nowość, ale jak wspomniano już wcześniej, poza granicami kraju można było spotkać się z usługą cashback już nawet 15 lat temu. Umożliwia ona wybranie niedużych kwot pieniędzy przy okazji płacenia za pomocą karty płatniczej lub kredytowej w zwykłym sklepie, na stacji benzynowej lub w innych punktach, które ją oferują. W prostych słowach można zatem wyjaśnić to tak - sklep staje się niejako bankomatem, kasjer wypłaca z kasy gotówkę, którą przekazuje klientowi, obciążając o konkretną kwotę jego konto. To wszystko dzieje się przy okazji płacenia za zakupy. Dodatkowa kwota zostaje po prostu doliczona do rachunku. Gotówka, opiewająca na kwotę ustaloną przez klienta, trafia do jego ręki. Może ją wykorzystać chociażby do płacenia w sklepie, w którym nie ma możliwości uiszczania kwot przy użyciu terminala. Warto wiedzieć o tym, że inaczej niż w przypadku wypłacania pieniędzy z tradycyjnego bankomatu, dzięki usłudze cashback można pobrać niestandardowe kwoty pieniędzy. W bankomacie to najczęściej 50, 100 lub 200 zł. Dzięki usłudze cashback nie trzeba wybierać tak zwanych okrągłych sum.

Ile pieniędzy można wypłacić i jak często?

Dzięki usłudze cashback jednorazowo można pobrać stosunkowo nieduże kwoty. Ich wysokość zależy od banku, a także od rodzaju karty (czy jest to karta Visa czy MasterCard). Kwota 300 lub 500 zł wydaje się jednak sensowna wtedy, gdy naprawdę na szybko potrzebujemy gotówki, a w pobliżu nigdzie nie ma bankomatu. Co więcej, pieniądze można pobierać wielokrotnie w ciągu jednego dnia. Czy są jakieś ograniczenia jeżeli chodzi o możliwość korzystania z cashback? Niestety tak. Sprzedawca może odmówić wypłacenia gotówki wtedy, gdy fizycznie w jego kasie znajduje się mało pieniędzy. W takich sytuacjach ekspedienci zwykle nie chcą pozbywać się gotówki, która jest im potrzebna do bieżącego rozliczania się z klientami. W niektórych punktach usługa typu cashback jest również uwarunkowana w zależności od kwoty, na jaką zrobiło się zakupy. Można zatem spotkać się z ograniczeniem z korzystania z cashback na przykład wtedy, gdy płaci się tylko kilkanaście złotych za swoje sprawunki. W większości przypadków cashback jest na szczęście bezpłatny, a zatem nie są naliczane dodatkowe opłaty za pobieranie gotówki w ten sposób. To często zatem korzystny sposób na pobieranie pieniędzy, bo w przypadku bankomatów bywają naliczane duże prowizje.

Czy cashback jest bezpieczny?

Wszelkie nowe usługi związane z szeroko rozumianą bankowością muszą być po prostu pewne i bezpieczne, by ludzie chcieli z nich korzystać. Jak jest z bezpieczeństwem w odniesieniu do cashback? Każdy klient może być spokojny, bo to całkowicie profesjonalna i pewna procedura wypłacania gotówki, która jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego bankomatu czy okienka w banku. Nie trzeba gorączkowo szukać miejsca do pobrania pieniędzy, jak to bywało jeszcze kilka lat temu. Wystarczy po prostu wstąpić na stację benzynową czy do sklepu i zrobić drobne zakupy, a następnie poprosić o usługę cashback. Możliwość korzystania z cashback w Polsce to zatem kolejny krok w stronę nadganiania wszelkich udogodnień, z jakimi mieszkańcy Europy Zachodniej mają do czynienia już od dawna. Bardzo mocną stroną tej usługi jest również jej niezawodność. Z bankomatami bywa różnie i naprawdę często można natrafić na ten, który ma awarię i jest nieczynny od dłuższego czasu, lub nie ma określonych kwot (z bankomatu przykładowo bardzo trudno pobrać 20 zł). W przypadku usługi cashback wszystko jest natomiast w rękach sprzedawcy, który zajmuje się realizacją tej bardzo prostej transakcji. W związku z tym najczęściej nie ma żadnych problemów z pobraniem pieniędzy, szczególnie jeżeli korzysta się z punktów popularnych, w których dużo klientów płaci gotówką.

Cashback vs Money Back

Cashback bywa bardzo często mylone z jeszcze jedną modną usługą, jaką jest money back. Niektórzy stawiają znak równości pomiędzy tymi dwoma transakcjami, ale zdecydowanie nie są one tożsame. Powyżej wyjaśniono, czym jest cashback. Money Back to natomiast możliwość uzyskania zwrotu za zakupy, który w zależności od wydanej kwoty, może wynosić kilka lub kilkanaście złotych.

Pożyczka osobista

Natychmiastowe pożyczki online od 1500 do 60000 zł

arrow icon

Maksymalna Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 485,25%. RRSO dla reprezentatywnego przykładu wynosi 37,14%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 4 000 zł, całkowita kwota do zapłaty 5 861,56 zł, całkowity koszt kredytu 1 861,56 zł, 30 miesięczne raty, spłata w 30 ratach miesięcznych po 195,39 zł każda rata. Kalkulacja została dokonana na dzień 18.12.2022 r.

Ponoć pieniądze szczęścia nie dają, jednak realizacja niektórych planów może być wstrzymana lub nierealna w związku z brakiem funduszy. Dla bardzo wielu Polaków niemożliwe jest chociażby sfinansowanie inwestycji związanych z budową własnego domu czy zakupem mieszkania bez kredytu hipotecznego. Kredy... więcej