5 faktów i mitów na temat pożyczek online

Mało który temat wzbudza tak dużo emocji, jak pożyczanie pieniędzy. Trudno więc się dziwić, że na temat pożyczek online narosło tak dużo mitów. Warto jednak wiedzieć, co związane z pożyczaniem w sieci jest faktem, a co daleko mija się z prawdą.

1. Nie opłaca się korzystać z pożyczek w sieci – MIT

W Internecie znaleźć można ogromną liczbę ofert pożyczek. Każda z nich ma swoją odrębną specyfikę oraz wady i zalety. Niektóre zapewniają lepsze, a inne gorsze warunki finansowe. Jeśli jednak znajdzie się odpowiednią ofertę, to pożyczka online naprawdę może być korzystna finansowo. Wystarczy zauważyć, że na rynku dostępne są nawet takie pożyczki online, które mają absolutnie zerowe oprocentowanie.

Chcąc zaś otrzymać naprawdę dobrą ofertę bez poświęcania dużej ilości czasu na analizy i porównania, warto skorzystać z profesjonalnej porównywarki. Dzięki niej można błyskawicznie otrzymać ofertę, która będzie dopasowana do wymagań i możliwości danej osoby.

2. W sieci pożyczyć można maksymalnie kilka tysięcy złotych – MIT

Niektórzy kojarzą rynek pożyczek internetowych wyłącznie z tzw. chwilówkami, czyli krótkoterminowymi pożyczkami, których kwoty sięgają do kilku tysięcy złotych. Tak naprawdę jednak rynek pożyczek online można podzielić na wiele segmentów.

W sieci pożyczyć więc można również duże kwoty np. 20 000 złotych. Pożyczki na wyższe sumy są zwykle rozbijane na raty, dzięki czemu ich spłata jest łatwiejsza.

3. Rynek pożyczek online rozwija się bardzo szybko – FAKT

Dynamika rozwoju branży pożyczek online w Polsce jest imponująca. Firm pożyczkowych przybywa tak dużo i szybko, że trudno wręcz zliczyć, ile z nich aktualnie działa. Rosnąca podaż ofert pożyczkowych online jest zaś odpowiedzią na coraz większy popyt. W Polsce przybywa bowiem ludzi, którzy są zainteresowani pożyczaniem w sieci. Trudno się temu dziwić, skoro przez Internet pożyczać można szybko i bez zbędnych formalności.

Większość specjalistów wskazuje zaś na to, że branża pożyczek internetowych w kraju nad Wisłą dalej powinna się prężnie rozwijać. Warto zauważyć, że pożyczanie w Internecie jest popularne nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych europejskich krajach.

4. Pożyczkę online można otrzymać, mając negatywne wpisy w BIK - FAKT

Negatywne wpisy w katalogach dłużników takich jak KRD, czy też BIK pojawiają się wtedy, kiedy dana osoba nie spłaciła swojego zobowiązania związanego np. z kredytem bankowym, w ustalonym umownie terminie. Wystarczy jeden taki wpis, aby mieć problem z uzyskaniem kolejnego kredytu w banku. To, jakie wpisy posiada się np. w KRD można sprawdzić na stronie internetowej, choć może to się wiązać z koniecznością wniesienia drobnej opłaty.

W przypadku instytucji pożyczkowych online sytuacja jest jednak odmienna, a liczne oferty pożyczek można otrzymać także i wtedy, kiedy wcześniej miało się problem z terminową spłatą swojego zobowiązania. Mimo wszystko warto spłacać zobowiązania w terminie i dbać o pozytywną historię kredytową. Dzięki temu można bowiem liczyć na lepsze oferty pożyczkowe w przyszłości.

Warto wiedzieć, że szansę na otrzymanie pożyczki mają także osoby, które aktualnie zmagają się z zadłużeniem. Część firm pożyczkowych online udziela bowiem tzw. pożyczek dla zadłużonych.

5. Kłamstwa we wniosku pożyczkowym online pozostają niezauważone - MIT

Ubiegając się o pożyczkę w sieci, odpada konieczność przedstawiania pliku dokumentów, a z zasady formalności są ograniczone do minimum. Pożyczkodawcy oceniają więc wiarygodność swoich klientów głównie na bazie informacji, które są przez nich wpisywane we wniosku aplikacyjnym.

Taka sytuacja może rodzić pokusę wpisania we wniosku nieprawdziwym informacji, np. zawyżonych dochodów. Należy być jednak świadomym, że firmy pożyczkowe potrafią weryfikować to, czy informacje podane przez klientów są prawdziwe. Kłamstwo ma więc krótkie nogi, a przyłapanie na nim skutkuje odrzuceniem wniosku i stratą możliwości otrzymania pożyczki.

6. Nie można ufać firmom pożyczkowym – MIT

Firmy pożyczkowe prowadzą legalną działalność, zgodnie z przepisami prawa. Zdecydowana większość nich jest zaś godna zaufania. Oczywiście, tak jak w każdej branży, tak i na rynku internetowych pożyczek można się natknąć na podejrzane podmioty. Dlatego też zawsze należy pożyczać rozsądnie i zwracać uwagę, na to, od kogo się pożycza oraz dokładnie czytać umowę pożyczkową. Można także skorzystać ze spisu firm pożyczkowych, który jest zapewniany przez KNF.

7. Warto pamiętać o bezpieczeństwie swoich danych osobowych – FAKT

Aplikując o pożyczkę w sieci, wpisuje się szereg swoich danych osobowych. W dzisiejszych czasach zaś ich bezpieczeństwo w Internecie jest niezwykle ważne. Firmy pożyczkowe mają także to na uwadze, a dane osobowe przechowują na zabezpieczonych serwerach.

Warto jednak także samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlatego też zaleca się, aby wniosek pożyczkowy wypełniać ze swojego prywatnego komputera przy użyciu domowej sieci internetowej. Powinno się również trzymać zasady, że dane osobowe wpisuje się wyłącznie na stronach, których adres zaczyna się od „https” zamiast „http”, ponieważ takie strony są zabezpieczone.

Pożyczka osobista

Natychmiastowe pożyczki online od 1500 do 60000 zł

arrow icon

Maksymalna Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 485,25%. RRSO dla reprezentatywnego przykładu wynosi 37,14%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 4 000 zł, całkowita kwota do zapłaty 5 861,56 zł, całkowity koszt kredytu 1 861,56 zł, 30 miesięczne raty, spłata w 30 ratach miesięcznych po 195,39 zł każda rata. Kalkulacja została dokonana na dzień 18.12.2022 r.

To co kiedyś było rzadkością, od wielu miesięcy stało się codziennością dla milionów ludzi na całym świecie. Praca w biurze została zastąpiona pracą zdalną. Co możemy powiedzieć na jej temat po kilku, a może i kilkunastu miesiącach? Z pewnością to co początkowo wydawało się świetnym rozwiązaniem, po... więcej
Pożyczkodawcy funkcjonują na rynku, ponieważ chcą zarabiać na udzielaniu pożyczek. Musimy być realistami, nikt przecież nie robi nic za darmo, a zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Kiedy zaciągamy kredyt, musimy liczyć się z tym, że będzie się to wiązać z pewnymi kosztami. Często są one tak duże, że p... więcej