Praca zdalna – plusy i minusy
To co kiedyś było rzadkością, od wielu miesięcy stało się codziennością dla milionów ludzi na całym świecie. Praca w biurze została zastąpiona pracą zdalną. Co możemy powiedzieć na jej temat po kilku, a może i kilkunastu miesiącach? Z pewnością to co początkowo wydawało się świetnym rozwiązaniem, po pewnym czasie zdążyło ujawnić pewne mankamenty.
Prac zdalna – plusy
Oszczędność czasu na dojazdach do pracy i powrotach do domu. To chyba największa korzyść z pracy zdalnej. Jeśli do tej pory zaczynaliśmy pracę w biurze o godzinie 8, to z domu często wychodziliśmy o 7. Praca zdalna pozwala nam spać dłużej, a dojazd do pracy to kilkanaście sekund, wystarczające na przejście z łóżka do biurka. Kolejne zalety to mniejsze wydatki na paliwo związane z dojazdami do pracy, a także brak wydatków na stołowanie się na mieście. Lunch w firmowej stołówce lub catering zamawiany do biura – to wszystko kosztuje. Pracując z domu, lodówkę mamy w zasięgu ręki, a przygotowanie posiłku samemu wychodzi znacznie taniej i szybciej niż zamawianie jedzenia na telefon.
Praca zdalna – minusy
Nie trzeba długo się zastanawiać nad wymienieniem minusów pracy zdalnej z domu. Przede wszystkim może to być brak odpowiednich warunków. Małe biurko lub niepraktyczny stolik, brak wygodnego krzesła, brak klimatyzacji, słabej jakości połączenie internetowe, obecność dzieci w domu. To tylko jedne z wielu wad, z jakimi wiąże się praca zdalna z domu. Na szczęście sporą część tych niedogodności można stosunkowo prosto rozwiązać. Zakup nowych mebli do home office, kupno nowego komputera lub zmiana abonamentu u dostawcy internetu na wyższy. Jak pokryć związane z tym koszty?
Kto pokrywa wydatki na home office?
Koszty związane z organizacją stanowiska do pracy zdalnej pokrywa najczęściej pracownik, choć wiele firm oferuje wsparcie finansowe w tym zakresie. Może w tym celu udostępniać swój sprzęt biurowy i komputerowy lub wypłaca zryczałtowany ekwiwalent na zakupy. Na pokrycie pozostałych wydatków wystarczające mogą być oszczędności lub szybka pożyczka. Dla wielu pracowników była to jedyna możliwość na błyskawiczne stworzenie stanowiska do home office i kontynuowanie swojej pracy prosto z domu. Czy szybka pożyczka jest dostępna dla każdego i co można za nią kupić? Pożyczkę taką może otrzymać każda pełnoletnia osoba będąca obywatelem Polski. Samą pożyczkę można przeznaczyć na dowolny cel, w tym zakup komputerów i mebli biurowych do pracy lub nauki zdalnej, opłacenie abonamentu za szybszy internet lub montaż klimatyzacji w swoim mieszkaniu.