Banki, rodzina, Internet – gdzie pożyczać w XXI wieku?

W taki lub inny sposób pieniądze pożyczają praktycznie wszyscy. W jaki jednak sposób najlepiej jest pożyczać? Czy warto prosić o pomoc rodzinę, znajomych lub banki, czy też lepiej jest skorzystać z możliwości, jakie daje nam Internet?

Świat na pożyczkach stoi

Współczesną cywilizację i system gospodarczy trudno sobie nawet wyobrazić bez możliwości pożyczania pieniędzy. Pożyczki zaciągane są przez niemal wszystkie podmioty, a korzystają z nich małe firmy, wielkie międzynarodowe przedsiębiorstwa, a także i całe państwa. Na przykład zobowiązania państwa polskiego dotyczące emerytur wynoszą aż 4,96 biliona złotych. Łączne długi całego świata są zaś liczone w bilionach dolarów.

Wielu ludzi zastanawia się, jak to jest możliwe i po co się ciągle zapożyczać. Zdania na ten temat bywają różne, najwyraźniej jednak pożyczanie się po prostu opłaca, a przynajmniej w większości tego typu przypadków. Bez możliwości pożyczania przez firmy, czy gospodarki, poziom cywilizacji byłyby zdecydowanie niższy, co bardzo mocno odbiłoby się także na jakości życia zwykłych ludzi.

Z pożyczek korzystają nie tylko firmy i państwa, ale także osoby prywatne, z dość podobnych powodów. Dzięki pożyczkom ludzie mogą sobie bowiem pozwolić na więcej np. kupno samochodu, zakup mieszkania, wyjazd na zagraniczne wakacje i wiele innych rzeczy.

Statystyki potwierdzają, że Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości pożyczania pieniędzy, a środki uzyskane w ten sposób przeznaczają na różne sposoby. Nie ma w tym nic złego, o ile tylko środki pożycza się w sposób przemyślany i odpowiedzialny.

Czy w XXI wieku najlepiej jest pożyczać przez Internet?

Jak wszyscy dobrze wiemy, świat się zmienia, a tempo tych przemian jest coraz szybsze. Coraz więcej obszarów naszego życia przechodzi zaś do sieci. Internet stał się więc kluczową platformą wymiany informacji, rozwoju życia społecznego, a także portalem nabywania dóbr i usług. Trudno się temu dziwić, skoro Internet zapewnia prosty i błyskawiczny dostęp do niemal wszystkiego, a kupując przez sieć, można zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Niektóre produkty i usługi mogą być jednak łatwiej nabywane niż inne. W sieci rozwija się przecież handel towarów wszelkie typu, od sprzętu RTV/AGD po artykuły spożywcze. Takie rozwiązanie ma w zasadzie tylko jedną wadę, czyli konieczność czekania na dostawę towaru. Pod tym względem także jednak dochodzi do postępu, a może już niedługo za transport odpowiedzialne będą drony, które skrócą czas oczekiwania na dostarczenie towaru do minimum.

W przypadku usług sytuacja jest zaś dwojaka. Usług namacalnych nie da się obecnie świadczyć online. Przykładowo, trudno sobie wyobrazić, aby tatuażysta, czy też fryzjer świadczył swoje usługi przez Internet.

Zupełnie inaczej prezentuje się sytuacja w sektorze usług nienamacalnych, czyli związanych np. z finansami, czy też ubezpieczeniami. Internet to wręcz doskonała platforma np. do pożyczania pieniędzy, ponieważ dzięki niej środki można uzyskać z łatwością, a w dodatku w ekspresowym tempie.

W wielu europejskich krajach, w tym w Polsce, od lat sektor pożyczek internetowych rozwija się więc nieprawdopodobnie szybko. Pożyczanie przez Internet wiąże się bowiem z szeregiem korzyści, takich jak:

 • Brak zbędnych formalności – ubiegając się o pożyczkę w Internecie, zwykle odpada konieczność przechodzenia żmudnej procedury weryfikacyjnej i np. konieczność przedstawiania zaświadczeń o dochodach.
 • Prostota – chcąc pożyczyć przez sieć, nie trzeba nawet wychodzić z domu, co jest ogromnym ułatwieniem.
 • Dostępność non stop – wniosek pożyczkowy można wypełnić 24/7 w dni robocze, jak i niepracujące.
 • Szybkość – pożyczanie przez sieć zwykle pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, a okres od wypełnienia wniosku do otrzymania środków jest zwykle ograniczony do minimum.
 • Bogata oferta – w sieci dostępna jest wręcz niezliczona liczba ofert pożyczkowych. Pojawia się wręcz problem bogactwa, ponieważ czasem trudno się zdecydować na jedną konkretną ofertę. Na szczęście problem ten można rozwiązać, przez użycie zaawansowanych kalkulatorów, które znajdują i dopasowują ofertę, do potrzeb i możliwości danej osoby.
 • Atrakcyjne warunki finansowe – oferty pożyczek przez Internet są różne, zarówno pod względem oprocentowania, jak i dostępnych kwot. Korzystając z dobrej porównywarki pożyczkowej, ma się jednak szansę na otrzymanie naprawdę korzystnej oferty pożyczki, także pod względem finansowym.
 • Wysoka przyznawalność – aby otrzymać pożyczkę internetową, trzeba spełnić mniej warunków niż np. w przypadku ubiegania się o kredyt bankowy. W konsekwencji ubieganie się o pożyczkę internetową zwykle daje dużo większe szanse na jej uzyskanie.

Pożyczanie w Internecie ma więc wiele ogromnych zalet dla klientów. Wiele przewidywań wskazuje zaś, że sektor pożyczek online będzie dalej rozwijał się w bardzo szybkim tempie.

Kiedy warto udać się do banku?

W mowie potocznej pożyczki są równoznaczne z kredytami. Należy jednak mieć świadomość, że istnieją pomiędzy nimi istotne różnice. Kredytów w Polsce mogą udzielać wyłącznie banki, a ich sposób działania jest ściśle unormowany.

O ile więc np. pożyczkę od instytucji pożyczkowej online można uzyskać szybko i z minimum formalności, o tyle ubieganie się o kredyt często jest naprawdę trudne. Chcąc więc liczyć na banki, trzeba przejść żmudną weryfikację i okazać, szereg dokumentów. Powodów odrzucenia wniosku o kredytowych jest naprawdę dużo, a wśród nich wymienić można:

 • Brak wystarczającej zdolności kredytowej – banki rygorystycznie badają zdolność kredytową wnioskodawcy i często określają ją za niewystarczającą
 • Uzyskiwanie dochodów na podstawie umowy cywilnoprawnej – banki szacując zdolność kredytową, biorą pod uwagę tylko wybrane źródła dochodu. Jeśli więc pracuje się, np. na podstawie umowy o dzieło, to można mieć spory problem z uzyskaniem kredytu.
 • Brak regularnych dochodów – niektórzy w skali roku uzyskują duże dochody, które są jednak nieregularne w poszczególnych miesiącach. Taka sytuacja także może być niekorzystnie postrzegana przez banki.
 • Negatywne wpisy w katalogach dłużników – wystarczy jeden negatywny wpis np. w BIK lub KRD, nawet sprzed kilku lat, aby wniosek kredytowy został odrzucony
 • Błędy we wniosku kredytowym – ubieganie się o kredyt bankowy wymaga wypełnienia skomplikowanego dokumentu, w którym łatwo o błąd. Zwykła literówka może być zaś powodem odrzucenia wniosku o kredyt.

W dzisiejszych czasach otrzymanie kredytu bankowego jest więc zadaniem żmudnym, czasem wręcz nieosiągalnym. Do banku najlepiej się więc wybierać, wtedy, kiedy potrzeba pożyczyć naprawdę ogromne sumy pieniędzy np. związane z kredytem hipotecznym na budowę w domu. Wtedy to faktycznie kredyt bankowy może się bowiem okazać jedynym rozwiązaniem.

Czy pożyczanie od rodziny jest mniej popularne niż dawniej?

Środki finansowe pożyczyć można także od rodziny lub przyjaciół. Można to ująć jako zawarcie ustnej umowy pożyczkowej. Tego typu rozwiązanie ma swoje zalety. Praktycznie brak formalności, zwykle zerowe odsetki, czy też możliwość odroczenia terminu spłaty są kilkoma z nich.

Pożyczanie od osób bliskich ma jednak także istotne ograniczenia. Po pierwsze, nie zawsze udaje się znaleźć osobę, która byłaby skłonna pożyczyć określoną sumę pieniędzy i miałaby na to wystarczającą sumę wolnych środków finansowych.

Pożyczki od rodziny i znajomych bywają także nieprzyjemne. Zwykle trzeba się wtedy tłumaczyć z cele pożyczania i można utracić poczucie finansowej niezależności. Co gorsza, problemy ze spłatą zobowiązania mogą się przerodzić w poważny konflikt w gronie bliskich ludzi.

Zawsze pożyczaj odpowiedzialnie

Możliwości pożyczania pieniędzy jest sporo, a każda z nich ma swoją specyfikację. W ostatnich latach zaś coraz więcej przemawia za tym, aby zainteresować się z możliwościami pożyczkowymi dostępnymi online.

Niezależnie jednak od tego, gdzie i w jaki sposób pożycza się pieniądze, to zawsze warto mieć na uwadze, by robić to w sposób odpowiedzialny. Pożyczki są trochę jak nóż, tylko rozsądne ich wykorzystania może bowiem przynieść faktycznie korzyści, zamiast szkód.

Pożyczka osobista

Natychmiastowe pożyczki online od 1500 do 60000 zł

arrow icon

Maksymalna Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 485,25%. RRSO dla reprezentatywnego przykładu wynosi 37,14%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 4 000 zł, całkowita kwota do zapłaty 5 861,56 zł, całkowity koszt kredytu 1 861,56 zł, 30 miesięczne raty, spłata w 30 ratach miesięcznych po 195,39 zł każda rata. Kalkulacja została dokonana na dzień 18.12.2022 r.

To co kiedyś było rzadkością, od wielu miesięcy stało się codziennością dla milionów ludzi na całym świecie. Praca w biurze została zastąpiona pracą zdalną. Co możemy powiedzieć na jej temat po kilku, a może i kilkunastu miesiącach? Z pewnością to co początkowo wydawało się świetnym rozwiązaniem, po... więcej
Pożyczkodawcy funkcjonują na rynku, ponieważ chcą zarabiać na udzielaniu pożyczek. Musimy być realistami, nikt przecież nie robi nic za darmo, a zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Kiedy zaciągamy kredyt, musimy liczyć się z tym, że będzie się to wiązać z pewnymi kosztami. Często są one tak duże, że p... więcej