Pożyczki

Pożyczka na wesele - czy warto?


Nie od dziś wiadomo, że ślub i wesele to bardzo kosztowne przedsięwzięcia, których organizacja potrafi spędzić sen z powiek u nie jednej pary. Problem braku wystarczających funduszy dotyka większość związków, w których młodzi nie zawsze mogą liczyć na finansowe wsparcie ze strony rodziny. Na szczęście fakt, że nie jesteście jeszcze małżeństwem, nie przeszkadza w spróbowaniu swoich sił i zaciągnięciu kredytu, który coraz częściej banki skłonne są wydawać przyszłym małżonkom. Oczywiście opinie na temat pożyczania pieniędzy na sfinalizowanie przyjęcia weselnego są podzielone, dlatego też omówimy dzisiaj ten temat i przenalizujemy, czy jest to rozsądny krok, czy może lepiej go unikać.

Jakie są koszty wesela?

Ślub jest dla większości par jednym z najważniejszych życiowych momentów, dlatego tak dużą wagę przykłada się do jego organizacji. Często jednak wiąże się z wieloma problemami, szczególnie gdy koszta przyjęcia weselnego są bardzo wysokie. Według badań przeprowadzonych przez Lindorff S.A. na temat kosztów organizacji ślubu i wesela, średni koszt tego przedsięwzięcia to ok. 15 tys. zł. Największa grupa osób odpowiedziała, iż przeznaczyła na organizację wesela 10-15 tysięcy złotych. Około 18% ankietowanych zapłaciło do 30 tysięcy złotych, a 8% ankietowanych wybrało odpowiedź powyżej 30 tysięcy złotych. Zaledwie 9% uczestników badania, odpowiedziało, iż zapłacili za organizację wesela mniej niż 5 tysięcy złotych.

Jak widać, wydatki związane z przygotowaniem wesela są bardzo różne i tak naprawdę uzależnione od wielu czynników, jak na przykład liczba zaproszonych gości. Oczekiwania finansowe młodej pary są równie ważne, ponieważ nie każdemu zależy na tym, aby wesele było bardzo wystawne, a każdy zaproszony gość opowiadał o nim wszystkim przyjaciołom i całej rodzinie. Wiele par woli stonowane, skromne przyjęcia, w gronie najbliższych im osób. Wystarczy zastanowić się przez chwilę, ile kosztują noclegi dla gości, zespół muzyczny, suknia ślubna, czy garnitur. Z tego wszystkiego potrafi powstać naprawdę duża suma pieniędzy, a dodając do tego największy wydatek, czyli koszt sali, w której odbywa się przyjęcie weselne (kwota oscyluje w przedziale 200-300 złotych od osoby), wychodzi nam już gigantyczna kwota pieniędzy.

Koszt sukni ślubnej to od 500 zł do nawet 12 tysięcy złotych. Niektóre panny młode kupują suknie używane, inne wybierają kreacje prosto od projektantów, jeszcze inne wypożyczają suknie w komisach (tutaj dochodzi jednak stres, aby sukni nie ubrudzić i aby można było ją bezproblemowo zwrócić po przyjęciu). Z kolei koszt garnituru dla pana młodego to wydatek wysokości od 800zł do 10000zł. Można oczywiście kupić tańsze lub używane modele, ale zazwyczaj ciężko jest dopasować konkretny garnitur do sylwetki decydując się na takie rozwiązania. Cena stroju pana młodego różni się w zależności od rodzaju materiału, kolekcji, oraz sposobu wykonania.

Jakie są najważniejsze wydatki związane ze ślubem?

Mimo iż koszt wesela jest różny w zależności od Pary Młodej, to istnieją pewne elementy stałe, z którymi muszą poradzić sobie wszyscy młodzi małżonkowie. Kluczowa jest tutaj sala weselna, której cena uzależniona jest od listy gości oraz wystroju. Do tego dochodzi koszt sukni i garnituru, które mogą być bardzo zróżnicowane, obrączki, a czasami też wynajęcie samochodu, którym dotrzecie do kościoła. Wszystko musi oczywiście uwiecznić też fotograf lub kamerzysta, a na sali zazwyczaj gra zespół muzyczny. Ponadto należy pamiętać o kosztach uroczystości w kościele, ozdobach na samochód oraz dekoracjach domu i sali weselnej. Jednym z większych wydatków podczas organizacji wesela jest też alkohol. Czasem dochodzą również dodatkowe atrakcje dla gości, jak fotobudki czy prezenty i symboliczne upominki. Kiedy zsumujemy to wszystko, okazuje się, że kwota całego przedsięwzięcia jest o wiele wyższa niż się spodziewaliśmy.

Jak oszczędzić przy organizacji wesela?

Najlepszym sposobem na to, aby finansowo poradzić sobie z tak dużym przedsięwzięciem, jakim jest organizacja wesela jest rozpoczęcie oszczędzania odpowiednio wcześnie, na przykład zaraz po zaręczynach. Nawet jeśli nie macie jeszcze konkretnej daty ślubu, wizji przyjęcia, czy listy gości, to lepiej jest przygotować się dużo wcześniej niż czekać z tym do ostatniej chwili. Z reguły po zaręczynach mija rok lub dwa zanim potencjalne małżeństwo decyduje się na ślub. Ten czas pozwoli na odłożenie do weselnej skarbonki potrzebnej kwoty lub chociaż uzbieranie jakieś jej części. Oczywiście najlepiej zorganizować wesele w rozsądny sposób, czyli nie wydawać więcej niż możemy sobie na to pozwolić. Jeśli wiesz, że stać Cię na wzięcie kredytu, nie wahaj się, o ile potem będziesz mógł go z powodzeniem spłacić. Co prawda wiele par uważa, że jest to jeden z najważniejszych momentów w życiu i nie warto na nim oszczędzać, ale jeśli wydasz na organizację swojego wesela mniej niż Twój kuzyn czy koleżanka, nie oznacza to przecież, że Twój dzień będzie mniej wyjątkowy.

Można zdecydować się też na o wiele tańszy ślub cywilny, którego koszta oscylują w wysokości 100-200 zł. Jeśli wasze fundusze są mocno ograniczone, a zależy wam tylko na ceremonii, może warto zorganizować wystawny obiad dla bliskiej rodziny, aby uniknąć dużych kosztów związanych z przyjęciem weselnym. W końcu to moment przysięgi jest najważniejszy, więc jeśli jako młode narzeczeństwo nie macie zbyt wiele funduszy, pomyślcie o czymś skromniejszym niż huczna impreza dla kilkuset gości.

Jeśli jednak nie chcecie oszczędzać na torcie, samochodzie, czy kreacjach, a liczba waszych bliskich znajomych jest dość spora, warto móc cieszyć się tym dniem w pełni i pozostawić wspomnienia nie tylko sobie, ale i gościom. W takim wypadku wzięcie pożyczki może być dobrą opcją. Możecie też pokusić się o kartę kredytową, która pomoże zaoszczędzić na wynajmowanych noclegach, czy innych ważnych wydatkach, a odciąży nieco wasz zgromadzony budżet.

Dlaczego kredyt to dobry pomysł i nie należy się go bać?

Jak widać, większość młodych par w Polsce wydaje na wesele od 10 do 30 tysięcy złotych, czasem też dostając mniejsze lub większe wsparcie finansowe od rodziny. Jeśli nie jesteście w stanie sfinansować tego dnia samodzielnie i nie posiadacie wystarczających środków, kredyt wydaje się być rozsądną opcją. Pozwoli on na pokrycie kosztów sali, sukni ślubnej, garnituru, czy innych potrzebnych drobiazgów. Taka opcja może budzić spore obawy, szczególnie u młodych osób, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową.

Warto jednak przemęczyć się rok lub dwa, aby spłacić pożyczkę, dzięki której zostaną wspomnienia z pięknego i niezapomnianego wesela. Nie będziecie musieli również pożyczać pieniędzy od rodziny i znajomych, którzy z pewnością docenią waszą zaradność na nowej drodze życia. Regularnie spłacając zadłużenie zbudujecie również pozytywną historię kredytową, co może wam się przydać w przyszłości. Warto jednak pożyczać tylko tyle pieniędzy, ile naprawdę jest nam potrzebne. Dlatego właśnie młode pary powinny skupić się na oszczędzaniu, a dopiero po brakujące środki zwrócić się do banku.

W przypadku zdecydowania się na zaciągnięcie kredytu w banku, musicie liczyć się ze sporą liczbą formalności. Nie macie też 100 % pewności, czy bank udzieli wam pożyczki, ponieważ najprawdopodobniej nie macie jeszcze historii kredytowej lub nie jesteście zatrudnieni na umowy o pracę. W takim wypadku najlepszą opcją będzie skorzystanie z pożyczki pozabankowej. Możecie uzyskać ją o wiele szybciej i w prostszy sposób.

Dobrym pomysłem może okazać się też pożyczka ratalna, która zazwyczaj pozwala Ci na zdobycie większej kwoty pieniędzy oraz szybko pojawia się na Twoim koncie. Przed podjęciem decyzji, zapoznajcie się jednak z kilkoma ofertami, aby wybrać tę najlepszą dla was. W tym celu posłużą wam porównywarki kredytowe dostępne w internecie.

Jak spłacić zaciągniętą pożyczkę?

Coraz więcej par w zaproszeniach na ślub wspomina, że woli otrzymać pieniądze zamiast prezentów, czy kwiatów. Jeśli zależy wam na szybkiej spłacie pożyczki, możecie wspomóc się pieniędzmi, które otrzymacie w prezencie podczas uroczystości. W spłacaniu kredytów niezwykle ważna jest systematyczność. Spłacaj swoje zobowiązania terminowo, aby utrzymać pozytywną historię kredytową! Jesli masz problem ze spłaceniem kredytu, skontaktuj się ze swoim kredytodawcą i wspólnie ustalcie plan spłaty zadłużenia.

Najważniejsze jednak w kwestii kredytów jest odpowiednie przeanalizowanie swojej sytuacji finansowej przed podjęciem decyzji o wzięciu pożyczki i złożeniem wniosku. Zastanów się, czy jesteś w stanie terminowo spłacać zadłużenie i oblicz, na jaką kwotę pożyczki możesz sobie realnie pozwolić.

Pożyczka osobista

Online i natychmiast 100 - 5000 zł

arrow icon
ZŁÓŻ WNIOSEK

Maksymalna Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 485,25%. RRSO dla reprezentatywnego przykładu wynosi 37,14%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 4 000 zł, całkowita kwota do zapłaty 5 861,56 zł, całkowity koszt kredytu 1 861,56 zł, 30 miesięczne raty, spłata w 30 ratach miesięcznych po 195,39 zł każda rata. Kalkulacja została dokonana na dzień 08.01.2024 r.

To co kiedyś było rzadkością, od wielu miesięcy stało się codziennością dla milionów ludzi na całym świecie. Praca w biurze została zastąpiona pracą zdalną. Co możemy powiedzieć na jej temat po kilku, a może i kilkunastu miesiącach? Z pewnością to co początkowo wydawało się świetnym rozwiązaniem, po... więcej
Kupowanie na kredyt to z pewnością jeden z najpopularniejszych sposobów na nabywanie nowych dóbr, czy zaspokajanie potrzeb materialnych, z jakich korzystają współcześni ludzie. Od decyzji banku, a może bardziej szczegółowo - od wyliczeń programu komputerowego oraz nastawienia analityka finansowego z... więcej