Pożyczki

RRSO, przelew weryfikacyjny i inne – terminy pożyczkowe, które warto znać

Ubiegając się o pożyczkę, można natknąć się na wiele branżowych i często mało mówiących terminów. Na szczęście wcale nie trzeba być doświadczonym finansistą, a bym móc zrozumieć co kryje się za określonymi słowami.

O czym mówi RRSO?

Łączne koszty związane z pożyczką mogą zawierać różne opłaty, takie jak oprocentowanie, prowizje, opłaty przygotowawcze itp. Oferty pożyczkowe mogą się zaś znacznie różnić pod względem tych opłat, co mogłoby utrudniać ich porównywanie.

Dlatego też wszystkie oferty pożyczkowe zawierają informację na temat RRSO, czyli Rocznej Rzeczywistej Stopy Oprocentowania. Ta miara łączy w sobie wszystkie koszty związane z daną pożyczką i ułatwia porównywanie ofert. Im więc RRSO jest niższe, tym dana pożyczka jest bardziej opłacalna pod względem finansowym.

Na rynku pożyczek online dostępne są nawet oferty, których RRSO jest równe zeru. Oznacza to, że spłaca się dokładnie taką kwotę, jaką się pożyczało. Choć, oferty tego typu mają pewne ograniczenia i zwykle są dostępne tylko w przypadku pierwszej pożyczki w danej firmie na kwotę maksymalnie wynoszącą kilka tysięcy złotych, to wciąż pozostają niezwykle atrakcyjne, a ich zaciągnięcie może więc okazać się bardzo opłacalne. Oczywiście trzeba pamiętać, że taką pożyczkę także należy spłacić w umówionym terminie, po to, aby rzeczywiście nie zostały naliczone żadne opłaty.

Czym jest przelew weryfikacyjny?

Ubiegając się o pierwszą pożyczkę w danej firmie, zwykle jest się proszonym o wykonanie tzw. przelewu weryfikacyjnego, który opiewa na symboliczną kwotę np. 0,01 złotych. Jego celem jest potwierdzenie tożsamości danej osoby poprzez porównanie tego, czy dane we wniosku aplikacyjnym są zgodne z danymi osoby dokonującej przelewu. Przelew weryfikacyjny pełni więc funkcję bezpieczeństwa i zapewnienia tego, że nikt nie podszywa się pod daną osobę i nie próbuje wyłudzić pożyczki.

Coraz więcej firm pożyczkowych umożliwia jednak potwierdzenie tożsamości w jeszcze prostszy sposób niż wykonanie takiego przelewu weryfikacyjnego. Zamiast tego wystarczy zalogować się na swoje konto bankowe, a zaawansowane oprogramowanie porównuje, czy dane z konta bankowego są identyczne z tymi wpisanymi we wniosku pożyczkowym.

Jak działają katalogi dłużników?

Ubiegając się o pożyczkę często natknąć się można na katalogi dłużników np. KRD, czy też BIK. Firmy, które je prowadzą, zajmują się prowadzeniem historii kredytowej obywateli, gromadzą więc informację na temat tego, jakie zobowiązania miała dana osoba i czy regulowała je w ustalonych w umowie terminach.

Z informacji tam zwartych korzystają banki, a także inne firmy finansowe, aby na tej podstawie szacować wiarygodność swoich potencjalnych klientów. Dane w katalogach dłużników są przechowywane nawet przez wiele lat i mogą skutecznie ograniczyć lub całkowicie uniemożliw zaciągnięcie kredytu w banku.

Na szczęście w wśród instytucji pożyczkowych online można znaleźć również takie, które oferują pożyczki także i osobą, które w katalogach dłużników mają negatywne wpisy.

Na czym polega refinansowanie pożyczki?

Zaciągnięcie każdej pożyczki należy dokładnie przemyśleć, a po jej zaciągnięciu powinno się ją spłacić w ustalonym terminie. Czasem jednak w życiu dochodzi do nieprzewidywanych zdarzeń losowych, przez które terminowa spłata pożyczki okazuje się bardzo trudna lub wręcz niemożliwa.

Warto pamiętać, że firmy pożyczkowe online zdają sobie z tego sprawę i często zapewniają możliwości rozwiązania tego typu sytuacji, np. właśnie przez refinansowanie pożyczki. Polega ona na tym, że pierwotnie zaciągnięta pożyczka jest spłacana przez inną firmę pożyczkową, w której klient zawiera właśnie pożyczkę refinansującą.

W konsekwencji klient uzyskuje więcej czasu na spłatę swojego zobowiązania, a zmianie ulega firma pożyczkowa, której należy zwrócić środki. Trzeba jednak mieć świadomość, że pożyczka refinansująca wiąże się z dodatkowymi opłatami, dlatego też powinno się ją traktować wyłącznie jako pomoc, w naprawdę trudnych przypadkach.

Czym tak naprawdę jest pożyczka pozabankowa?

Firmy pożyczkowe online to po prostu przedsiębiorstwa, które specjalizują się w pożyczaniu pieniędzy. Takie instytucje działają na podstawie przepisów prawa, w tym kodeksu cywilnego. W przypadku banków sytuacja jest zaś nieco inna, ponieważ ich aktywność jest regulowana poprzez prawo bankowe.

Pożyczka pozabankowa to zaś pożyczka od innego podmiotu niż bank, czyli właśnie np. od firmy pożyczkowej działającej w Internecie. Umiejętne i rozsądne korzystanie z ofert tego typu może zaś okazać się bardzo korzystne. Pożyczkę pozabankową można bowiem uzyskać szybciej i łatwiej niż kredyt w banku.

Pożyczka osobista

Natychmiastowe pożyczki online od 1500 do 60000 zł

arrow icon

Maksymalna Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 485,25%. RRSO dla reprezentatywnego przykładu wynosi 37,14%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 4 000 zł, całkowita kwota do zapłaty 5 861,56 zł, całkowity koszt kredytu 1 861,56 zł, 30 miesięczne raty, spłata w 30 ratach miesięcznych po 195,39 zł każda rata. Kalkulacja została dokonana na dzień 18.12.2022 r.

To co kiedyś było rzadkością, od wielu miesięcy stało się codziennością dla milionów ludzi na całym świecie. Praca w biurze została zastąpiona pracą zdalną. Co możemy powiedzieć na jej temat po kilku, a może i kilkunastu miesiącach? Z pewnością to co początkowo wydawało się świetnym rozwiązaniem, po... więcej
Kupowanie na kredyt to z pewnością jeden z najpopularniejszych sposobów na nabywanie nowych dóbr, czy zaspokajanie potrzeb materialnych, z jakich korzystają współcześni ludzie. Od decyzji banku, a może bardziej szczegółowo - od wyliczeń programu komputerowego oraz nastawienia analityka finansowego z... więcej